+90 536 711 06 25
iletisim@muradcoach.com

EPOK etkisi ile oturduğun yerden yağ yak !

EPOK etkisi ile oturduğun yerden yağ yak !

Yüksek yoğunlukta yaptığınız bir HIIT sonrasından bahsediyoruz AFTER BURN etkisi ile antrenman bittikten sonra yağ yakımına devam edin.

Nasıl oluyor bu sistem daha önce HIIT antrenman sisteminde kısaca bahsetmiştim.

Egzersiz esnasında metabolizmadaki enerjiyi yakıt olarak kullanmak için oksijene ihtiyaç duyarız ve egzersizin süresi veya şiddeti yükseldikçe ihtiyaç duyduğumuz oksijen miktarı doğru orantılı bir şekilde artmaktadır.

EPOK etkisi

Egzersize başladığınız anda hızlı bir şekilde tüketilen hazır enerji kaynakları ve yapı maddelerinin egzersiz sonrası yerine koyulması sürecidir. Bunlardan en önemlisi ise ATP yani saf enerji kaynağının yerine koyulmasıdır.Yüksek yoğunlukta yaptığımız egzersizlerde

Nasıl Çalışır?

Oksijensiz ortamda üretilen enerji sonunda vücutta laktik asit oluşturur, Laktik asit kaslardan alınarak karaciğerde enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere parçalanır ve enerji bu şekilde sağlanır. Vücutta biriken laktik asit de daha sonra vücuttan atılmak üzere depolanır. Afterburn etkisi de laktik asidin birikmesinden sonra ortaya çıkar.

Sprint ve yüksek şiddetli antrenmanlar gibi yoğun egzersizler sırasında vücudunuz Adenosin Trifosfat (ATP) gibi mevcut enerji kaynaklarını kullanır çünkü vücudunuzun oksijeni işlemesi daha uzun sürer. 100 liraya ihtiyacınız var diyelim, birinden borç alıp daha sonra geri ödeyeceğiniz bir alacak-verecek ilişkisi gibi düşünün. Yoğun egzersizden sonra oksijen “borcunuzu” geri ödeyip vücudunuzu temel düzey işlevlerine kavuşturuyorsunuz.

Bu süreç ne kadar devam ediyor ?

Bu süreç ne kadar daha devam edecek derseniz bu tamamen yapmış olduğunuz egzersiz türüne ve yoğunluğuna, metabolizma hızınıza, cinsiyetinize ve yaşınıza bağlı olarak değişmektedir. Etkisi 48 saate kadar devam edebilir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir