+90 536 711 06 25
iletisim@muradcoach.com

Kaç tekrar çalışmalıyım ?

Kaç tekrar çalışmalıyım ?

Spor salonun gidiyorsunuz ve bir amaçınız olmalı peki yaptığınız tekrarlar ve kaldırdığınız ağırlıklar dinlenme süreleriniz sıradan basma kalıp antrenman programlarına göre mi eğer öyle ise ne kadar çalışırsanız çalışın istediğiniz seviyeye hiç bir zaman ulaşamıcaksınız.

Bu yazımda sizlere hedeflerine ulaşmak için yapmanız gereken tekrarları kaldırmanız gereken ağırlıkları setlemeleri ve dinlenme sürelerinden bahsedicem.

Öncelikle 4 ana başlığımız olacak bunlar:
1-Güç (Patlayıcı)
2-Kuvvet
3-Hipertrofi
4-Kuvvette devamlılık

1-Güç antrenmanı için başlayalım öncelikle haftada çalışabileceğiniz sıklık miktarından bahsetmem gerekirse güç antrenmanını haftada 1-2 defa çalışmalısınız.Yaptığınız antrenmanın yoğunluğu ise kaldırabildiğiniz maksimium kilonun %85-100 u arasında olmalı.Yapacağınız tekrar sayısı ise 1-4 tekrar aralığında set sayınız ise 1-2 set aralığında olmalı.Setler arasında vermeniz gereken dinlenme süresi ise 3-5 dakika olmalı.

2-Kuvvet antrenmanı için haftada 3-4 gün çalışmalısınız.Antrenman yoğunluğu %75-85 aralığında olmalı.Yapmanız gereken tekrar sayısı 4-8 tekrar aralığında olmalı set sayınız ise 3-4 set arasında olmalı setler arası dinlenmeniz ise 2-3 dakika aralığında olması gerekmekte.

3-Hipertrofi antrenmanı için haftada 4-6 gün anternman yapabilrisiniz.Antrenman yoğunluğunuz ise %60-80 aralığında olmalı tekrar sayısı 8-12 aralığında tutmalısınız.Set sayınız ise 4-6 set aralığında olmalı.Setler arasında dinlenmeniz ise 1-2 dakika aralığında olmalı.

4-Kuvvette devamlılık için haftada 5-7 gün arasında antrenman yapmalısınız.Yaptığınız anternmanın yoğınluğu %60’dan küçük olmalı.Tekrar sayılarınız ise 12-15 aralığınd olmalı set sayınız ise 5-7 aralığında olmalı dinlenme süreleri ise 30 saniye ile 60 saniye aralığında olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir