+90 536 711 06 25
iletisim@muradcoach.com

Kafein ile Performansını Yükselt

Kafein ile Performansını Yükselt

KAFEİN VE PERFORMANS

Evet herkesin bildiği popüler bir yaklaşım antrenmandan önce kahve içmek kafein almak.

Gerçekten işe yarıyor mu bu kafein ?

Bu yazımda antrenmandan önce alınan kafein miktarı ve kafein hangi formda tüketilmesi gerektiğinden bahsedicem.

Kafein alındıktan sonra yaklaşık olarak 1 saat içerisinde maksimum verimi sağlayacak duruma gelmektedir.

Yazıya giriş yapmadan peşin söylemekte fayda var kafein tabi ki performans arttırıyor.

Hatta ipi ucunu kaçırıp fazlasıyla tüketirseniz olası bir doping testi durumunda dopingli sayılabilirsiniz o yüzden aktif sporcular kafein tüketimine dikkat etmeli !

2004 yılından itibaren kafein WADA (World antidoping agency, Dünya antidoping ajansı) ve IOC tarafından yayınlanan yasaklılar listelerinde yer almamasına karşın, halen izleme programının uyarıcılar bölümünde yer alan maddelerden biridir.

NCAA (National Collegiate Athletics Association, Amerikan Kolej Sporları Kurumu) ise 15 mcg/ml üzerindeki kafein idrar konsantrasyonlarını doping olarak kabul etmeye devam etmektedir.

Kafein Performansa Nasıl Katkı Sağlıyor

Kafeinin egzersiz sırasındaki substrat kullanımını da etkilediği bildirilmiştir. Kafeinin egzersiz sırasında yağ asitlerinin mobilizasyonunu arttırarak glikojen utilizayonuna olan bağımlılığı azalttığı, özellikle de kas içi yağ oksidasyonunu anlamlı derece arttırdığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Evet iyi haber yağ oksidasyonu mu !!!

Yağ oksidasyonun artması demek evet doğru anladınız sizi yağ yakımına götüren bir yol demek.

Kafeinin performans artışına yol açmasını sağlayabilecek başka bir olası mekanizma ise beta endorfin salgılanmasını aktive etmesi olarak düşünülmektedir. Beta endorfin, meperidin ve morfin gibi benzer özellikler gösteren vücudun doğal ağrı kesicileridir. Beta endorfin, diğer ağrı kesici ilaçlarda olduğu gibi beynin ağrı reseptörleri (alıcı hücre) üzerinde çalışmaktadır. Stres ve ağrı durumunda hipofiz bezinden beta endorfin salgılanması artmaktadır. Bu hormon, doğal ağrı kesiciler gibi hareket eder ve fizyolojik dengeyi korur. Bu ağrı karşıtı etki egzersiz sırasındaki yorgunluk ve ağrı hissinin daha az etkili olmasını sağlayarak özellikle de uzun süreli dayanıklılık performansında fark yaratabilir. VO2Max’ın %65’i şiddetinde 2 saat boyunca yapılan bisiklet egzersizi (ve testin sonunda yapılan yüksek şiddetli sprint) öncesinde 6 mg/kg kafein takviyesinin plazma beta endorfin seviyelerini plaseboya kıyasla anlamlı derecede yükselttiği tespit edilmiştir.

Doğru Miktarda ve Formda Kafein Alınımıda Önemli

Tavsiye edilebilecek miktar 3-6mg/kg’dır. Daha fazlasında ekstra bir performans artışı görülmemekle beraber negatif etkilerine maruz kalabilirsiniz.

Negatif etkileri:

Mide bulantısı

Saldırganlık

Titreme

Endişe Hissi

Alınan kafeinin kahveden mi yoksa bir supplement yardımıyla mı alındığı önemli kahveden alınan kafein kahvenin girdiği işlemlerle etkisini kaybedebilir bundan dolayı performans arttırmak için supplement olarak alınan kafein haplarının daha etkili sonuçlar gösterdiği çalışmalar mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir